Julekalender med Martin Henriksen: Bliver jeg ikke valgt til Europa-Parlamentet, kan det da godt være, jeg stiller op til Folketinget

Hvordan skal du fejre jul i år?
"I år fejrer jeg jul den 20. december. Jeg arbejder som sikkerhedsvagt, og det er typisk om aftenen og natten. Juleaften er ingen undtagelse, og jeg har fået tjansen i år."
"Det kan være, jeg fanger en indbrudstyv eller to? Jeg kører rundt forskellige steder på Sjælland, hvor jeg blandt andet kører ud og tjekker alarmer, der er gået af."
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største



















