
Med Knud Heinesens død siger vi farvel til en helt særlig skikkelse i det danske samfundsliv. Ja, samfundsliv, ikke blot politik.
Heinesen var en usædvanlig figur. Toppolitiker, men også sidenhen fremtrædende erhvervsmand med en lang række tunge bestyrelsesposter. Usentimental nationaløkonom, men også højskolemand med en kulturpolitisk rolle som radiorådsformand og en livslang kunstinteresse. Han var både tallenes og ordenes mand, overblikkets og beslutningernes strateg.
Tidligt engageret i arbejderbevægelsen og forankret i dens solidaritetsidealer, men altid i øjenhøjde med selv de akademiske fyrtårne i universitetsverdenen. En mand, hvor analyserne ofte var forlenet med knasende tør humor og syrlig ironi i et nuanceret sprog. Læs hans fremragende erindringer 'Min krønike' (2006) og 'Sporskifte' (2008).
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største




















