Pengene strømmer ind, når verden brænder. Presset på EU for en energiskat vokser

5. maj 2026 kl. 04.00
BRUXELLES: Mens europæiske borgere går og frygter den næste energiregning, spinder flere energiselskaber guld på krisen.
For når prisen på olie og gas stiger – og derfor også prisen på strøm – øges selskabernes indtjening markant.
Det er ikke retfærdigt, mener flere regeringsledere, som appellerer til EU-Kommissionen om at beskatte de såkaldte overnormale profitter. Ligesom man gjorde det under energikrisen i 2022.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Kampen om EU’s pengekasse splitter mulige danske regeringspartnere
- Kinesisk medejer ude af bestyrelsen i kontroversielt grønlandsk mineprojekt
- Tidligere EU-politiker: Alternativets millionaftale viser, hvor lidt vi ved om vores eget demokrati













