
Rigspolitiets tidligere økonomichef, Søren Vadskjær Skyum, har overtaget stillingen som afdelingschef i Rigsrevisionen, der blev ledig i oktober.
Det fremgår af Rigsrevisionens hjemmeside.
Søren Vadskjær Skyum træder dermed ind som den ene af to afdelingschefer i afdelingen for revision af offentlige regnskaber. Nanna Henning besidder den anden chefpost i afdelingen.
Rigsrevisionen søgte for nylig en afdelingschef til at stå spidsen for "en række kontorer i vores afdeling for revision af offentlige regnskaber".
Dette indbefatter kontorerne med revisionsansvar for en del af ministerierne og en række offentlige virksomheder, som er helt eller delvist finansieret af staten - eksempelvis DSB, Naviair og Metroselskabet.
Søren Vadskjær Skyum var frem til august 2025 kontorchef i Rigsrevisionen, inden han overgik til Rigspolitiet. Han vender nu tilbage til Rigsrevisionen, hvor han første gang fik ansættelse som fuldmægtig i 2013.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet

















