SF vil have en annoncering af CO2-afgift på landbruget, før ekspertgruppens anbefalinger lander

7. marts 2023 kl. 04.00
Mens regeringen venter på anbefalinger fra en ekspertgruppe om, hvordan en CO2-afgift på landbruget bedst udformes, vil SF have handling nu.
Der er nemlig brug for at sætte gang i landbrugets grønne omstilling, og derfor mener partiet, at regeringen allerede nu bør annoncere en CO2-afgift på landbruget, der lyder på 750 kroner per udledt ton CO2e.
“Hvis vi skal have en mere ensartet CO2-afgift i Danmark, så må det være en afgift, der ligger på niveau med industrien. Derfor ville det fremme den grønne omstilling af landbruget, hvis regeringen meldte ud, at man så den ramme som 750 kroner per ton,” siger Signe Munk, der er klimaordfører samt politisk ordfører for SF.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største



















