Sidst talte man om "postevandsformandskabet". Det må ikke gentage sig, advarer SMV'er

17. juni 2025 kl. 20.00
Det seneste danske EU-formandskab er kendt som "postevandsformandskabet", fordi der blev serveret postevand i stedet for flaskevand til alle møderne.
Men erhvervslivet har brug for, at Danmarks kommende EU-formandskab vil blive husket for mere end, hvad der bliver drukket til møderne.
Sådan lyder opråbet fra SMVdanmark, der opfordrer til, at Danmark leverer et "regelknuserformandskab."
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver
Steffen Hjaltelin60 årI dag
Strategisk rådgiver og grundlægger, Hjaltelin Stahl (del af Accenture Song), bestyrelsesmedlem, Soundvenue og Cepos, bestyrelsesformand, Heyra

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret


















