SMV-topchef kræver iværksætterstrategi 2.0 af ny regering

12. april 2026 kl. 20.00
Tre uger efter folketingsvalget er der stadig ikke en ny regering i sigte.
Men uanset om den bliver rød eller mere blå, så forventer erhvervsorganisationen SMVdanmark, at bedre vilkår for iværksætteri bliver en del af en ny regerings arbejde.
”Helt fra Enhedslisten til Socialdemokratiet er der forståelse for iværksætteri. Enhedslisten og SF har et utrolig sympatisk syn på den enkelte lille iværksætter,” siger Jakob Brandt, der er direktør i SMVdanmark.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Kampen om EU’s pengekasse splitter mulige danske regeringspartnere
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?














