Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”

Mens den danske valgkamp handlede ekstraordinært meget om landbrugets aftryk på natur og miljø, er stemningen syd for Padborg en helt anden.
Et stort flertal i Europa-Parlamentet – 426 for og 119 imod – har nemlig vedtaget en 30 sider lang rapport, der kort fortalt handler om at forbedre vilkårene for produktion af kvæg og grise i Europa. Og ikke mindst om at beskytte den mod store politiske indgreb.
”Det er muligt at tænke på den her sektor uden at angribe det alt for ideologisk. Det er et afgørende øjeblik, for vi har en ambition om at etablere et godt udgangspunkt for en europæisk vision for fremtidens husdyrsektor,” sagde ordfører for rapporten Carlo Fidanza, da han for nylig fremlagde teksten for Parlamentet i Strasbourg.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Nu spidser regeringsforhandlingerne til: Det har partierne sagt om valgkampens fire centrale emner

















