Utopisk og et værn mod hård konkurrence: Det mener aktører om ensartet selskabsskat i EU

2. marts 2021 kl. 18.05
45 procent af danskerne støttede ifølge en rundspørge en flad selskabsskat i EU, som ville sikre, at virksomheder i alle EU-lande betalte den samme skatteprocent.
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at provenuet fra selskabsskatten steg 11,3 milliarder kroner fra 2018 til 2019, så den i alt udgjorde 72,7 milliarder kroner i 2019. Det er det højeste selskabsskatteprovenu nogensinde i Danmark, ifølge DI.
Stigningen på 11,3 milliarder kroner svarer til et hop på 18 procent i forhold til 2018. Stigningen skal ses i sammenhæng med en stigning i selskabernes skattepligtige indkomst på 51,6 milliarder kroner, svarende til 17 procent.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- B 4 At sænke afgifterne på benzin og diesel til vejtransport til EU’s minimumsniveau (Skatteministeriet)Fremsat
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 78 At fratage KVINFO deres bevillinger på finansloven fra 2027 (Kulturministeriet)1. behandling
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Sådan støttede fagbevægelsen de røde partier økonomisk i 2024














