Bliv abonnent
Annonce

V presser regeringen: Vi vil sikre, at der sker noget for de demokratiske virksomheder

”Vi er glade for, at der er sat penge af på finansloven til sådan et ekspertudvalg. Nu vil vi bevare presset på regeringen," siger Bertel Haarder (V).
”Vi er glade for, at der er sat penge af på finansloven til sådan et ekspertudvalg. Nu vil vi bevare presset på regeringen," siger Bertel Haarder (V).Foto: Henning Bagger/Scanpix
2. marts 2021 kl. 16.30

Selv om regeringen har afsat seks millioner kroner til et udvalg, der skal analysere forholdene for demokratiske virksomheder, fastholder Venstre et beslutningsforslag om nøjagtig det samme.

Men det har ikke noget med politisk drilleri at gøre, bedyrer forslagsstiller Bertel Haarder (V). Det handler om at fastholde presset på regeringen for at sikre, at der sker noget på området.

”Vi er glade for, at der er sat penge af på finansloven til sådan et ekspertudvalg. Nu vil vi bevare presset på regeringen, så vi kan være sikre på, at det også bliver til noget,” siger Bertel Haarder.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026