En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat

I 59 dage har politiske kommentatorer lavet mandatakrobatik over det brogede billede af Folketingets sammensætning; 12 forskellige partier og intet klart flertal gør det historisk svært at danne en regering, har fortællingen lydt igen og igen.
Men måske trænger nogle af os til at læse op på danmarkshistorien. Mandag gjorde historiestuderende Emil Uhre Sørensen her i Altinget opmærksom på, at politisk morads og parlamentarisk kluddermor faktisk er normaltilstanden her til lands og en del af vores politiske DNA.
Nu tyder meget dog på, at vi snart kan få en ny regering. Og her begynder denne weekends overflyvning over ugens debat.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Etik og Tro kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
Indsigt

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret
















