
Kommunikations- og produktionschef hos Folkemødet, Pelle Nybirk, takker af som souschef efter otte år hos Folkemødet.
Det oplyser han i et opslag på LinkedIn.
"Efter endt sygemelding stod det klart, at Foreningen Folkemødet og jeg skulle og ville hver sin vej," skriver Pelle Nybirk på LinkedIn og fortsætter:
"Jeg er glad og taknemmelig for at have været en del af rejsen med at udvikle Danmarks største demokratifestival. Stolt over arbejdet med at skabe en større, smukkere, mere overskuelig og mere professionel festival og organisation."
Pelle Nybirk har tidligere arbejdet for Oluf Høst Museet og TDC. Han er uddannet kandidat i kommunikation og medier fra Roskilde Universitet.
Læs også
Læs også
Omtalte personer
Indsigt

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret



















