Om
Søren Juliussen
Maia Kahlke Lorentzen
Søren JuliussenLGBT+-prisen 'Årets laks' går til personer bag forslag om juridisk anerkendelse af medfædre

17. august 2022 kl. 10.00
I år går LGBT+-prisen ’Årets Laks’ til forslagsstillerne bag borgerforslaget om juridisk anerkendelse af medfædre.
Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.
’Årets Laks’ bliver hvert år uddelt til borgere og organisationer, som kæmper for ligestilling og ”tør svømme mod strømmen”. Derfor går prisen i år til Søren Juliussen og de syv andre forslagsstillere bag borgerforslaget om at anerkende familier med to fædre på lige fod med andre familier.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Etik og Tro fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
Indsigt

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat















