
22. august 2022 kl. 03.00

Danmarks kulturmøder med Mellemøsten - Fra vikingetiden til krigen mod terror
Iman Hassani
223 sider, Forlaget Frydenlund, netop udkommet
Om det er lektor Iman Hassanis bevidste hensigt, skal jeg ikke gøre mig klog på, men i sin bog 'Danmarks kulturmøder med Mellemøsten' ender hun med at fremstå både islamapologetisk og ude af stand til at se bort fra egne personlige overbevisninger.
Således er problematisk undervisningsmateriale omhandlende mellemøstlig kultur i Danmark på vej ind i de danske folkeskoler og gymnasier.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Etik og Tro kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
Indsigt
Ingolf Henock Pedersen78 årI dag
Fhv. generalsekretær i Kristeligt Forbund for Studerende og leder af Menighedsfakultetet i Aarhus
Mai Christiansen47 år23. maj
Formand for Menighedsrådet, Vor Frue Kirke, Københavns Domkirke
Iben Johanne Thomsen55 år23. maj
Sognepræst, Gammel Rye Sogn, næstformand, Præsteforeningen

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret















