Githa Nelander
Martin HenriksenTidligere formandskandidat i Nye Borgerlige skifter til DF

Efter et halvt år som løsgænger vender mangeårigt medlem af byrådet i Næstved Kommune, Githa Nelander, tilbage til Dansk Folkeparti.
Githa Nelander er også regionsrådsmedlem i Region Sjælland. Hun har tidligere været medlem af Nye Borgerlige, og var kandidat til formandsposten, som hun dog trak sig fra før formandsvalget i april.
En post, som gik til endnu et tidligere medlem af Dansk Folkeparti, Martin Henriksen.
Siden da har Githa Nelander været løsgænger i byrådet, men nu har hun meldt sig ind i Dansk Folkeparti:
”Jeg glæder mig meget til samarbejdet i DF i både byråd og regionsråd, og jeg vil med det samme berolige mine vælgere med, at jeg på ingen måde giver slip på mine politiske værdier. Jeg fortsætter min politiske linje i DF's ånd,” siger hun i en pressemeddelelse.
Dermed vender Githa Nelander tilbage til partiet, som hun har repræsenteret i byrådet fra 2014-2020, indtil hun skiftede til Nye Borgerlige.
Indsigt

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat















