3F: Få politikerfingrene ud af vores overenskomst

Af Henning Overgaard
Forbundssekretær i 3F
Kender I det, at man har bestilt bord på en skøn restaurant og glæder sig til serveringen af en god ret? Så foretrækker de fleste, at maden er tilberedt, rørt rundt i og smagt til af kokken frem for en politiker.
Det kommer der nok også den bedste smag ud af!
Sådan er det også med vores overenskomster. I over 120 år har Danmark haft en stærk tradition for, at løn- og arbejdsforhold aftales mellem arbejdere og arbejdsgivere, gennem frie forhandlinger, uden politikernes indblanding.
Debatindlæg kan sendes til debat@altinget.dk
Dansk model sikrer den bedste løn
Ingen lande med lovregulering af helt almindelige arbejdsforhold har kunnet sikre arbejderne mere i løn end den danske aftalemodel. Ingen andre lande har med lovregulering kunnet afskaffe social dumping.
Etui, fagbevægelsens europæiske forskningsinstitut, har i en undersøgelse af arbejdere, der tjener mindre end 60 procent af medianlønnen, konkluderet, at Danmark er et af de lande, hvor færrest har så lav en løn.
Arbejderne har derfor god grund til at frygte, at en mindsteløn fastsat af politikerne risikerer at blive det mest udbredte lønniveau, som dermed vil svække lønudviklingen markant.
Henning Overgaard
Forbundssekretær i 3F
Statsminister Løkke skal have ros for i sidste uge at udtrykke sine bekymringer om social dumping i Danmark. Jeg deler helt og aldeles hans bekymring.
Men hvad hulen tænker statsministeren dog på, når hans "Facebook-tanker" løber løbsk med overvejelser om at lade politikerne bestemme vores mindsteløn?
Det er jo den helt forkerte medicin mod social dumping!
Forsinket aprilsnar?
I de 120 år har den overenskomstforhandlede løn vist sig især at løfte løndannelsen for de lavest lønnede, og samtidig sikre virksomhedernes konkurrenceevne.
Arbejderne har derfor god grund til at frygte, at en mindsteløn fastsat af politikerne risikerer at blive det mest udbredte lønniveau, som dermed vil svække lønudviklingen markant. Nu overvejer Løkke så at føre politikernes lange lovgivningsfingre ind i vores frie overenskomster.
Det lyder næsten af en forsinket aprilsnar!
Løkkes regering har skåret ned på statens kontrolindsats mod social dumping. Det skal ses i forhold til, at Skat alene de sidste fire år gennemsnitligt har hentet 185 millioner kroner årligt til skattekassen. Faktisk er den såkaldte fælles myndighedsindsats en overskudsforretning på omkring 117 millioner kroner.
I 3F er vi ikke imod politisk involvering og støtte – tværtimod. Men Løkke skulle hellere se at få skruet op for bøder og kontrol, for man kan lave al den lovgivning man vil, men det hjælper ikke en hujende fis, hvis ikke man kontrollerer og afslører snydepelsene.
Selvom der snart er valg, så vil det klæde regeringen at løfte sit eget ansvar for opgaven og få en tidssvarende kontrolindsats mod social dumping, der følger med udfordringerne fremfor at forsøge at styre arbejdsmarkedets parter.
Omtalte personer
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale















