Altinget har nu forsvarsmedier i hele Skandinavien

Tirsdag 2. maj udsendes Altinget Forsvars første norske nyhedsbrev til politiske læsere. Dette bliver Altinget Norges sjette niche.
"Fra starten i oktober 2022 har vi set behovet for et nichefaglig politisk medie om forsvarspolitik. Dette felt er yderst relevant, både fra et norsk og et internationalt perspektiv. Norges, Nato's og EU's væbnede styrker står over for en større omstrukturering, som vil dominere den politiske debat og kræve hårde politiske prioriteringer. Det vil vi gerne være tæt på, siger chefredaktør for Altinget Norge Veslemøy Østrem.
Altinget Forsvar vil følge norsk og international forsvars- og sikkerhedspolitik tæt. Nabolandene Sverige og Finland er på vej ind i Nato, og Arktis' og EU's rolle i forsvars- og sikkerhedspolitikken er blevet mere central.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
Nyhedsoverblik

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem



















