Bødskov vil fjerne EU-byrder for mindst seks milliarder

12. marts 2025 kl. 14.30
Morten Bødskov vil arbejde for, at dansk erhvervsliv kommer til at spare byrder for mindst seks milliarder kroner.
Det er budskabet fra den danske erhvervsminister, der onsdag er i Bruxelles for at drøfte EU-Kommissionens forslag om at skære i byrderne fra CSRD-kravene med sine kolleger.
Her er første skridt mod milliardbesparelserne, at færre virksomheder skal omfattes af reglerne, lyder det til Altinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april


















