Bové-betænkning er mere bureaukrati
9. september 2010 kl. 12.00
Tirsdag blev Bové-betænkningen vedtaget i EU-Parlamentet. Formålet med betænkningen er at skabe rimelige indkomster for de europæiske landmænd og skabe en bedre fungerende fødevareforsyningskæde i Europa.
Christel Schaldemose, medlem af Europa-Parlamentet (S), stemte imod betænkningen, fordi løsningerne på problemerne for landmændene ifølge hende ikke er de rigtige.
"Betænkningen tager relevante emner op, men løsningerne fører til nye organer og endnu mere kompliceret og ugennemsigtig struktur, som går ud over forbrugerne," siger Christel Schaldemose.
Hun ser hellere, at man afregulere og overlader mere til markedskræfterne. På den måde kan det være mere profitabelt for dem, der kan få det til at løbe rundt. Christel Schaldemose er især utilfreds med forbuddet mod at købe under indkøbspris.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på
- Kampen om EU’s pengekasse splitter mulige danske regeringspartnere























