Bliv abonnent
Annonce

Connie-comeback spøger i K-bagland

EU's klimakommissær, Connie Hedegaard.
EU's klimakommissær, Connie Hedegaard.Foto: flickr.com
30. september 2013 kl. 23.30

Fakta
Sådan har vi spurgt

Tabellen viser, hvorledes 1056 respondenter i perioden fra 29. august til 3. september svarede på følgende spørgsmål: Vil du være mere tilbøjelig til at stemme på Konservative, hvis Connie Hedegaard er partiets formand?

 Antal  Procent
Ja  198 18,8%
Nej 735 69,9%
Ved ikke 123 11,6%
Total1056 100%

 
   
    
   
   

Knap fire procent. Så få vælgere vil efter godt 2,5 år med Lars Barfoed som formand stemme konservativt. 

Og den fortsatte stilstand i målingerne, der stadig ligger et stykke under det katastrofale valgresultat i 2011, får røster i det konservative bagland til at drømme om, at EU's klimakommissær Connie Hedegaard vender hjem til dansk politik som ny K-formand, når hun ved udgangen af 2014 forlader posten som EU's klimakommissær.

"Det vil være en gave sendt fra himlen, hvis hun kommer hjem. Hun kan brænde igennem på en måde, som Lars Barfoed slet ikke evner," lyder det fra en profil i det kommunale bagland, som ønsker at være anonym.

Og at netop Connie Hedegaard vil kunne brænde igennem, kan der være noget om. En meningsmåling, som A&B Analyse har foretaget for Altinget.dk, viser således, at næsten hver femte vælger vil være mere tilbøjelig til at stemme på Konservative, hvis Connie Hedegaard var partiets formand. (Se hele målingen i faktaboksen til højre).

Det er ikke ligefrem gode tegn for Lars Barfoed forud for weekendens landsråd, der gerne skal skabe ny begejstring i partiet.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026