Da EU’s brexitboss indtog Thyborøn

6. marts 2018 kl. 04.00
Jeg har ansvaret for de globale forhandlinger, ikke bare for fiskeri. Fiskeri vil blive kædet sammen med de andre sektorer.
Michel Barnier
EU's chefforhandler for Brexit
Jeg er mere optimistisk, end jeg var før. Barnier har vist, hvilken formidabel politiker og stålsat forhandler, han er.
Niels Wichmann
Administrerende direktør, Danmarks Fiskeriforening
Klokken halv ti lørdag morgen stævner fiskekutteren Meilsø ud fra Thyborøn Havn.
Ombord er Michel Barnier, EU’s chefforhandler i arbejdet med Storbritanniens farvel til Unionen, et af tidens vigtigste navne i EU.
Flankeret af journalister bevæger han sig op i styrehuset, imens båden langsomt skærer sig igennem isen på vej mod havnens udmunding.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
Nyhedsoverblik
Mette Frederiksens opgør med Menneskerettighedsdomstolen

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem




















