Bliv abonnent
Annonce
Debat

Dansk Metal: De vrede, franske bønder må vige for den sunde fornuft ved global handel

Den seneste måned har vrede, franske landmænd, stået klar med blokade, fakler og høtyve for at bremse handelsaftalen. Hvad de ikke forstår er, at det er afgørende for EU at finde gode venner ude i verden, skriver Johan Moesgaard Andersen.
Den seneste måned har vrede, franske landmænd, stået klar med blokade, fakler og høtyve for at bremse handelsaftalen. Hvad de ikke forstår er, at det er afgørende for EU at finde gode venner ude i verden, skriver Johan Moesgaard Andersen.Foto: Jean-Francois Badias/AP/Ritzau Scanpix
9. december 2024 kl. 05.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Nu ser det endelig ud til at lykkes.

Efter mange års tovtrækning er der nu landet en en handelsaftale med Brasilien, Argentina, Paraguay og Uruguay på et topmøde her i starten af december.

Desværre har vi den seneste måned set vrede, franske landmænd, som står klar med blokade, fakler og høtyve for at få bremset handelsaftalen. Bønderne frygtede, at de kunne få mere konkurrence fra produktive, sydamerikanske kollegaer.

Derfor var handelsaftalen på vippen indtil det altså lykkedes at få alle parter til at mødes. Aftalen afventer stadig godkendelse i EU blandt medlemsstater og i Europa-Parlamentet.

Det er nemlig ikke kun i Frankrig, men også i flere andre europæiske lande, at der hersker en skepsis overfor handelsaftalen.

Læs også

Hvad bønderne og de andre kritikere dog ikke har forstået er, at det i disse år er helt afgørende for Europa at finde nye, gode venner ude i verden.

Kigger vi mod øst, er der krig i Ukraine, og kigger vi mod vest, er Donald Trump på vej ind i Det Hvide Hus. Læg dertil, at Kina lige nu suger arbejdspladser, teknologi og industri til sig og ekspanderer globalt for at sætte sig på strategiske samarbejdspartnere ude i verden.

Med geopolitiske og sikkerhedspolitiske briller er det på høje tid, at Europa strækker hånden frem til nye, gode samarbejdspartnere – uanset om det er i Sydamerika, Sydøstasien eller Australien.

Hvis vi fravælger samarbejde og samhandel med vores globale venner, så står andre desværre klar i kulissen.

Regeringen står fast

En handelsaftale kan også være en vigtig brik i helt nødvendige grønne omstilling i Sydamerika. Den kan nemlig forpligte landene i Sydamerika på Parisaftalen og samtidig sende vindmøller og grøn energiteknologi billigere og nemmere til kontinentet.

Så kan vores allierede på den anden side af Atlanterhavet også kan komme i den grønne førertrøje.

At en handelsaftale også kan holde landene i Sydamerika op på at forhindre handel med truede planter og truede dyr er jo bare et stort plus.

Det er muligt, at nogle vrede franske landmænd får lidt mere konkurrence. Men aftalen vil komme EU til gode.

Johan Moesgaard Andersen
EU-chef, Dansk Metal

Oven i det, så er der arbejdspladser på spil.

Det er muligt, at nogle vrede franske landmænd får lidt mere konkurrence. Men en aftale vil binde Europa, Argentina, Brasilien, Uruguay og Paraguay sammen i et handelsfællesskab med 750 millioner mennesker.

Det er gode nyheder for industriens ansatte ude i Produktionsdanmark og -europa. Hvis vi lettere kan eksportere medicin og maskiner, så kan det blive en stor gevinst for både virksomheder og lønmodtagere på hele det europæiske kontinent.

Heldigvis har den danske regering ikke vaklet, når det gælder behovet for samarbejde og samhandel. Den kommende måned bliver fuldstændig afgørende, og det store flertal af EU’s lande vil have bolden i mål inden årets udgang.

Det er derfor ubetinget gode nyheder, at Europas politikere i denne højspændte situation, ikke har ladet de franske bønder bremse det nødvendige fremskridt. Nu skal aftalen derfor sparkes helt i mål.

For der er vel ingen, der kan være uenige i, at vi gør alt, hvad vi kan for at sikre klimaet, europæiske arbejdspladser og vores fælles sikkerhed.

Læs også

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026