EU-Kommissionens løfte om at genopbygge Moria-lejr møder skepsis fra danske ngo'er
Menneskerne fra Moria har ikke brug for en ny lejr. De har brug for værdighed – og det er et fælles europæisk ansvar.
Charlotte Slente
Generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp
Det løser ikke problemerne for de knap 13.000 migranter, der indtil for en uge siden boede i den nu nedbrændte Moria-lejr på øen Lesbos, at EU-Kommissionen vil hjælpe græske myndigheder med at bygge en ny.
Sådan lyder det fra de tre danske nødhjælpsorganisationer Dansk Flygtningehjælp, Mellemfolkeligt Samvirke og Amnesty International Danmark.
"Branden i Moria er en tragisk påmindelse om, hvad der kan ske, hvis man tillader en desperat situation for længe. Selvfølgelig skal disse mennesker have tag over hovedet igen – og det skal EU gerne hjælpe med, men menneskerne fra Moria har ikke brug for en ny lejr. De har brug for værdighed – og det er et fælles europæisk ansvar," siger generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp, Charlotte Slente, i en skriftlig kommentar.
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale















