Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Signe Wolff Ravneberg

De unge mænd har ikke brug for 'looksmaxxing'. De har brug for, at vi viser dem lidt mere tillid

Der er også en mere voldsom del, den såkaldte hardmaxxing, som byder på tiltag som bone smashing, hvor man forsøger at gøre sin kæbe stærkere ved at slå på den med en hammer, Signe Wolff Ravneberg.
Der er også en mere voldsom del, den såkaldte hardmaxxing, som byder på tiltag som bone smashing, hvor man forsøger at gøre sin kæbe stærkere ved at slå på den med en hammer, Signe Wolff Ravneberg.Foto: Chris Delmas/AFP/Ritzau Scanpix

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

At lide for skønheden er ikke ligefrem et nyt fænomen for halvdelen af jordens befolkning, som gennem tiden har dyrket et hav af obskure og undertiden også farlige skønhedstendenser.

Renæssancens kvinder dryppede saft i øjnene fra de dødeligt giftige galnebær for at få store pupiller. Victoriatidens kvinder smurte deres ansigt med kviksølv for at fjerne urenheder, spiste arsenik for at fjerne fregner og brugte blyholdige cremer, som skulle lysne huden.

Og nutidens kvinder kan også være med. De renser, syrebehandler og eksfolierer huden i ét væk, til skade for den naturlige hudbarriere, men til stor gavn for den store skønhedsindustri.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026