
27. august 2025 kl. 11.40
Danmark får en ny ambassadør i Ukraine.
Det er Thomas Lund Sørensen, der er tidligere chef for Center for Cybersikkerhed, som tiltræder posten.
Det skriver han selv i et opslag på LinkedIn.
"For mig er det den ultimativt mest meningsfulde opgave, og jeg ser umådeligt meget frem til at rykke til Kyiv," skriver han.
Læs også
Thomas Lund Sørensen tager over for Ole Egberg Mikkelsen, der har varetaget ambassadørposten i fem år, og som i sommer blev hyldet i Kyiv, da han vandt prisen som "årets diplomat".
Thomas Lund Sørensen kommer med erfaring som diplomat i Udenrigsministeriet. Derudover har han i næsten ti år været direktør for Center for Cybersikkerhed.
Han tiltræder som ambassadør i Ukraine 1. oktober.
Læs også
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
Nyhedsoverblik
Mette Frederiksens opgør med Menneskerettighedsdomstolen

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem























