EU-Kommissionen vil forny togpassagerers rettigheder

10. oktober 2017 kl. 01.30
Fakta
Baggrund
I EU er borgerne beskyttet af en lang række passagerrettigheder, uanset om de rejser med fly, tog, skib eller bus. EU's lovgivning omKilde: EU-Kommissionen
Det er ikke sikkert, at EU-Kommissionen har læst Politiken i ugerne op til fremlæggelsen af en håndfuld nye initiativer, som blandt andet har til hensigt at styrke togpassagerers rettigheder.
I hvert fald fremhæves Danmark som et ud af blot fem europæiske lande, der fuldt ud anvender EU’s regler.
Det står i kontrast til en forsidehistorie i Politiken 14. september, hvor det blev gjort klart, at DSB og Arriva de seneste otte år i praksis har syltet EU’s krav om at tilbyde rejsende forfriskninger og noget at drikke i tilfælde af forsinkelser på over en time.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale















