EU-lande enige om omstridt forslag til bekæmpelse af overgrebsmateriale

26. november 2025 kl. 16.00
Justitsminister Peter Hummelgaard (S) og det danske EU-formandskab har fået medlemslandene med på en af deres største prioriteter: Den meget omtalte CSA-forordning, til bekæmpelse af overgrebsmateriale af børn på nettet.
Forslaget er nu godkendt i Rådet, og dermed kan der starte forhandlinger med EU-Parlamentet og Kommissionen om den endelige lovtekst i det nye år.
EU's justitsministre har flere gange de sidste måneder hældt forskellige udgaver af formandskabet forslag ned ad brættet. Men nu er der så enighed.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















