EU-lande når til enighed om migrationsaftale: ”En badebillet for Danmark”

9. juni 2023 kl. 12.00
Torsdag aften blev EU-landene enige om afgørende skridt på vejen mod en fælles asylpolitik. På et ministermøde i Luxemburg blev to centrale forordninger i den såkaldte asylpagt stemt igennem med et flertal. Kun Polen og Ungarn stemte imod.
Der er dog stadig lang vej før aftalen vil blive omsat til lovgivning, men nu kan forhandlingerne med EU-parlamentet begynde – noget flere EU-landes ministre ifølge Politico betegner som historisk.
Forordningerne handler om to forskellige dele af asylpolitikken. Den ene handler om en hurtigere asylbehandling og den anden om en mere ligelig fordeling af asylansøgerne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
















