EU til Danmark: I kan godt inddrive studiegæld

BRUXELLES: Det står Danmark frit for at bruge EU’s regler til at inddrive de flere hundrede millioner kroner, som EU-borgere skylder den danske statskasse i misligholdte SU-lån.
Sådan lyder vurderingen fra EU-Kommissionen i et svar til danske EU-parlamentarikere. Både Jens Rohde (R), Christel Schaldemose (S), Ole Christensen (S) og Bendt Bendtsen (K) har bedt om at få udlagt teksten, efter der tidligere på året blev sået tvivl om, hvorvidt der fandtes værktøjer i EU-kassen til at gå efter udenlandske studerende, der er rejst fra deres studiegæld.
I svaret understreger Kommissionen, at selvom studielån ikke er omfattet af de regler, der ellers gælder for inddrivelse af ubetalte skatter og afgifter på tværs af grænserne, så er det muligt for Danmark at gå civilrettens vej.
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale















