Minister vil komme EU-systemets danske pandaer til undsætning

30. januar 2025 kl. 05.00
BRUXELLES: Pandadiplomati er normalt noget, der involverer kinesere og sjældne sort-hvide bamsedyr. På en regnvåd tirsdag aften på Danmarks EU-ambassade i Bruxelles handler det dog om en anden udrydningstruet art, nemlig ansatte i de europæiske institutioner med dansk pas.
Europaminister Marie Bjerre (V) har inviteret danskerne i EU-Kommissionen, Europa-Parlamentet og Ministerrådet, og hvor de ellers er at finde i det europæiske maskinrum, til en drink og en snak.
Hun holder en pandakuglepen i hånden.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Tidligere EU-politiker: Alternativets millionaftale viser, hvor lidt vi ved om vores eget demokrati
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark


















