Fælles indkøb af granater til Ukraine viser, hvordan EU’s forsvarspolitik går op i gear

BRUXELLES: Danmark vil i løbet af få uger melde sig ind i Det Europæiske Forsvarsagentur (EDA), så vi blandt andet kan deltage i en banebrydende ny plan for fælles EU-indkøb af ammunition til det krigshærgede Ukraine.
Det forventer fungerende forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) efter et EU-møde i Stockholm onsdag. Her blev der banet vej for at give EDA en vigtig rolle i et helt nyt program for at investere i europæisk militærproduktion i stil med EU’s fælles udvikling og indkøb af vacciner under corona-pandemien.
”Danmark bakker op om, at vi laver fælles indkøbsaftaler for at få noget volumen, og dermed også sikre, at vi kan få noget produktion. Det viser, at EU-samarbejdet nu også på forsvarsområdet begynder at få mere kød på kroppen,” siger Troels Lund Poulsen.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
Nyhedsoverblik

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem




















