Fødevarestyrelsen fortsætter ultrakorte høringsfrister
24 timer var alt, en række fødevareaktører fik til at komme med høringsindspark til et nyt ændringsforslag fra EU-Kommissionen, som snart skal til afstemning i Bruxelles.Det er heller ikke tilfredsstillende for os her i Fødevarestyrelsen.
Hanne Boskov Hansen
Specialkonsulent i Fødevarestyrelsen
Sagen drejer sig om den såkaldte forordning No. 608/2004, som handler om mærkning af fødevarer og fødevareingredienser, hvor der er blevet tilsat blandt andet phytosteroler, phytosterol-estere og phytostanoler.
Ifølge forordningen skal man i dag gøre forbrugerne opmærksomme på, at denne type fødevarer kun er beregnet til dem, der ønsker at sænke kolesterolindholdet i blodet. Men det er langt fra nok, mener Kommissionen, som nu kræver, at der fremover skal være en erklæring om, at produktet ikke er tiltænkt personer, der ikke har behov for at kontrollere kolesterolindholdet i blodet.
Forslaget blev sendt i høring tirsdag 22. januar i år. Men svaret fra aktørerne skulle allerede ligge klar hos Fødevarestyrelsen onsdag 23. januar klokken 14.00.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















