Fødevarestyrelsen kritiseres for korte høringsfrister
Fire dage.Vi kan umuligt nå at komme med indsigelser, når vi kun har fire dage til det. Det er et problem for alle de virksomheder, som bliver berørt af det.
Susanne Kofoed
Chefkonsulent hos Landbrug & Fødevarer
Så langt tid fik en række fødevareaktører til at komme med indsigelser til to ændringsforsalg, som snart skal op at vende i EU-Kommissionens komite for fødevarekæde og dyresundhed, SCoFCAH.
Forslagene handler om tilsætningsstoffer i fødevarer og alkoholiske drikkevarer, og Fødevarestyrelsen sendte dem i høring torsdag 30. august. Men deadlinen for indspark og kommentarer var i går, mandag 3. september, og den korte høringsfrist møder kritik fra Landbrug & Fødevarer.
"Vi kan umuligt nå at komme med indsigelser, når vi kun har fire dage til det. Det er et problem for alle de virksomheder, som bliver berørt af det," siger Susanne Kofoed, chefkonsulent i afdelingen for forskning og fødevarepolitik, til Altinget | Fødevarer.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Kampen om EU’s pengekasse splitter mulige danske regeringspartnere
- Tidligere EU-politiker: Alternativets millionaftale viser, hvor lidt vi ved om vores eget demokrati



















