Hækkerup udskyder revision af logningsregler igen
Det bliver heller ikke dette forår, den danske regering fremlægger en revision af de såkaldte logningsregler, der pålægger teleselskaber at indsamle data om deres kunders gøren og laden som en del af potentielle politiefterforskninger.
Skiftende regeringer har haft en revision af reglerne på to-do-listen siden den såkaldte tele2-EU-dom, der kendre reglerne ulovlige i 2017. Arbejdet med revisionen er dog aldrig gået i gang, og nu har ministeren udskudt det for femte gang.
Denne udskydelse er dog begrundet med en ny EU-dom, der præciserer reglerne for telelogning. Den siger, at generel indsamling af alle teleoplsyninger ikke er lovligt, men målrettet logning eller logning med henblik på at forhindre alvorlig kriminalitet og i nationale sikkerhedsøjemed er tilladt.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
Nyhedsoverblik

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem



















