Aarhus er udnævnt til Europæisk Frivillighovedstad i 2018 og får H.K.H. Kronprinsessen som protektor.
Det skriver Aarhus Kommune i en pressemeddelelse.
"Hovedstadstitlen markerer, at Aarhus har gjort sig særligt bemærket i forhold til frivillighed, og at få Kronprinsesse Mary som protektor er en stor ære. Vi vil i 2018 fejre og udvikle frivilligheden, for det bør være nemt, sjovt og tilgængeligt at være frivillig,” siger borgmester Jacob Bundsgaard (S), der også er formand for Udvalget for Frivillighed og Samskabelse i kommunen.
H.K.H. Kronprinsesse Mary deltager i åbningen af Europæisk Frivillighovedstad 2018 21. januar.
Titlen Europæisk Frivillighovedstad gives hvert år til en europæisk kommune, der har gjort sig særligt bemærket i forhold til frivillighed. I Aarhus’ tilfælde er det særligt kommunens medborgerskabspolitik og samarbejde mellem kommune, kultur og sociale velfærdsområder, der fremhæves af juryen.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund




















