Bliv abonnent
Annonce

Klimakommissær om COP21: EU spillede afgørende rolle

EU's klimakommissær, Miguel Arias Cañete.
EU's klimakommissær, Miguel Arias Cañete.Foto: Francois Lenoir/Scanpix
15. december 2015 kl. 03.00

Klimaaftalen i Paris betragtes som en historisk aftale. Verdens ledere står i kø for at rose indsatsen og tage deres del af ansvaret.

Det gælder også EU. Klimakommissær Miguel Arias Cañete stod i spidsen for EU, som forhandlede samlet. Han kalder det en kæmpe sejr for det globale fællesskab.

”Men Paris er meget mere end aftalen. Det handler også om politik, diplomati og indflydelse. I den sammenhæng er aftalen en stor sejr for Europa og dets allierede,” siger Miguel Arias Cañete på et pressemøde.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026