Bliv abonnent
Annonce

Landbruget satte gang i debatten, da Støjberg og Olsen Dyhr holdt generalprøve på EU-valgkampen i Næstved

Inger Støjberg og Pia Olsen Dyhr rejser rundt i landet og byder vælgerne ind til aftenkaffe og en snak om det, der samler og splitter. Med sig har de partiernes spidskandidater til europaparlamentsvalget.
Inger Støjberg og Pia Olsen Dyhr rejser rundt i landet og byder vælgerne ind til aftenkaffe og en snak om det, der samler og splitter. Med sig har de partiernes spidskandidater til europaparlamentsvalget.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
1. februar 2024 kl. 03.00

NÆSTVED: Det ene parti tilbyder Danmarks skarpeste klimaprofil, og det andet kalder sig Europas grønne parti. 

Selvom Danmarksdemokraterne og SF burde være ærkefjender på papiret, sørgede Inger Støjberg (DD) og Pia Olsen Dyhr (SF) ifølge dem selv for “godt humør”, da de bød knap 170 vælgere på gratis aftenkaffe, kage og samtale om politik på Menstrup Kro ved Næstved tirsdag.

Her introducerede partilederne desuden deres to spidskandidater til det forestående europaparlamentsvalg.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026