Løkke hjælper Merkel: Vil indgå aftale om udveksling af registrerede asylansøgere

28. juni 2018 kl. 15.21
BRUXELLES: Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) rækker den tyske kansler Angela Merkel en hjælpende hånd forud for et højpolitisk EU-topmøde torsdag.
Vi har aftalt, at vi ser på, om der er nogle procedurer, der kan strammes op. Om vi kan give den maskine lidt olie.
Lars Løkke Rasmussen (V)
Statsminister
Merkel kommer til Bruxelles med et mål om at få så mange EU-lande som muligt til at indgå aftaler, der kan gøre det nemmere og mere gnidningsfrit for Tyskland at udsende asylansøgere registreret i et andet EU-land.
Det er et krav fra hendes egen indenrigsminister, Horst Seehofer, der er leder af Merkels søsterparti, CSU.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Tidligere EU-politiker: Alternativets millionaftale viser, hvor lidt vi ved om vores eget demokrati
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark


















