Bliv abonnent
Annonce

Ny EU-sikkerhedsunion kan sende Danmark ud i kulden

Flagene vajer på halvt uden for EU-Kommissionen efter terrorangrebene i Bruxelles.
Flagene vajer på halvt uden for EU-Kommissionen efter terrorangrebene i Bruxelles.Foto: Scanpix / Asger Ladefoged
21. april 2016 kl. 05.00

Der kommer en syndflod af initiativer nu, som udbygger de ting, vi kender og er med i i dag. Og hver gang der kommer ny lovgivning, vil vi igen stå med vores særlige forbehold, som kun kan imødegås ved, at vi igen skal til at lave en ny parallelaftale, som vi igen skal til at forhandle om.

Henning Bang Fuglsang Madsen Sørensen
Lektor, Syddansk Universitet

BRUXELLES: Tiden er moden til en ægte sikkerhedsunion.

Sådan lyder meldingen fra EU-Kommissionen, som onsdag lagde en køreplan på bordet for, hvordan de 28 EU-lande kan forstærke deres samarbejde om at bekæmpe terrorisme og forstærke sikkerheden i Unionen.

Lige nu foregår alt for meget efterforskningsarbejde efter Kommissionens mening i nationale siloer. Det skal der rådes bod på ved blandt andet at styrke samarbejdsstrukturerne mellem Europol, efterretningstjenester, politi og anklagemyndigheder på tværs af grænser.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026