Ny EU-vagthund for fri bevægelighed får blandet modtagelse

15. marts 2018 kl. 03.00
BRUXELLES: Kommissionen præsenterer det som løsningen på de problemer, der hører med 500 EU-borgeres ret til frit at bosætte sig og arbejde alle steder i Unionen.
Modstandere er mindre overbeviste om, hvad den nye såkaldte Europæiske Arbejdsmarkedsmyndighed skal gøre godt for, som beskæftigelseskommissær Marianne Thyssen tirsdag i Strasbourg løftede sløret for.
Det nye EU-agentur skal hjælpe borgere, virksomheder og myndigheder med at imødegå de uhensigtmæssige bivirkninger, der er blevet konstateret i forbindelse med arbejdskraftens fri bevægelighed som social dumping, socialt bedrageri og unfair arbejdsforhold.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
















