
Nu hvor forhandlingerne om EU’s syvårsbudget blev skudt i gang i juli, står meget på spil. Kina fører an i udviklingen af grøn teknologi på mange områder. Hvis spareivrige EU-lande som Sverige og andre ikke ændrer deres holdning, vil Europa tabe i den globale konkurrence.
Som den tidligere italienske premierminister Mario Draghi påpegede i sin rapport sidste år, mangler der nødvendige investeringer. Der er for eksempel brug for bedre elnet for at kunne levere den energi, der skal drive den grønne omstilling af industrien.
Derfor er det positivt, at EU-Kommissionen vil satse mere på elnet, jernbaner, forskning og innovation i EU's næste flerårige budget (også kaldet MFF). En ny fond for konkurrencekraft indgår også i værktøjskassen.
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
















