Om
David Hellemann
Michael Rasmussen
David Hellemann
Michael RasmussenTidligere departementschef forfremmes i Nykredit

Tidligere departementschef i Finansministeriet David Hellemann bliver forfremmet og tiltræder som ny viceadministrerende direktør i selskabet.
Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
"Udnævnelsen af David Hellemann skal ses som et resultat af det langsigtede successionsarbejde, der ligger bestyrelsen i Nykredit-koncernen på sinde. Vi har med tilfredshed bemærket den kontinuerligt høje performance fra en samlet koncerndirektion under Michael Rasmussens meget kompetente lederskab,” siger bestyrelsesformand Merete Eldrup.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pengene strømmer ind, når verden brænder. Presset på EU for en energiskat vokser


















