Bliv abonnent
Annonce

Ugens embedsmand: Pernille Deleuran gør klar til at introducere nye MF'er til Folketinget

Pernille Deleuran er international chef i Folketingets Administration. Her skal hun hjælpe de mange MF'er med lovgivningsarbejdet, herunder især EU-spørgsmål.
Pernille Deleuran er international chef i Folketingets Administration. Her skal hun hjælpe de mange MF'er med lovgivningsarbejdet, herunder især EU-spørgsmål.Foto: Privatfoto
13. oktober 2022 kl. 05.00

Hvilken opgave tager mest af din tid i øjeblikket?

Der er flere opgaver, der fylder for tiden. Først og fremmest er der folketingsvalget. Vi er ved at gøre klar til at skulle modtage de mange nye medlemmer af Folketinget og introducere dem til de mange forskellige opgaver i det parlamentariske arbejde. Opgaven er ikke blevet mindre ved dette valg, hvor vi kigger ind i mange flere partier og nye medlemmer.

For det andet har vi gennem længere tid arbejdet med en lang række oplysningsaktiviteter, der bidrager til at skabe opmærksomhed og debat om vores EU-medlemskab i anledning af, at det den 2. oktober i år var 50 år, siden vi stemte om vores medlemskab, og 1. januar 1973 blev vi formelt medlem.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026