Ugens embedsmand: Victor Boysen er 30 år, nyudnævnt pressechef, og så er han tidligere ungdomspolitisk formand

8. juni 2023 kl. 04.00
Du blev ansat som ledende presserådgiver i Udenrigsministeriet to uger før, at SVM-regering landede. Hvordan var det at være i ministeriet i løbet af perioden med et forretningsministerium og særligt i perioden efter, at den nye regering kom på plads?
Det var et vildt gearskifte. Vi gik fra 5 til 120 kilometer i timen fra den ene dag til den anden. Efteråret var ret specielt, for vi måtte stort set ikke betjene ministeren, da der blev trykket på valgknappen.
Blå bog
Victor Boysen (f. 1993)
- 2023-nu: Pressechef, Udenrigsministeriet
- 2022-2023: Ledende presserådgiver, Udenrigsministeriet
- 2021-2022: Presserådgiver, Udenrigsministeriet
- 2020-2021: Fuldmægtig, Udenrigsministeriet
- 2015-2017: Formand, Radikal Ungdom
Uddannelse: cand.scient.pol. (Københavns Uni., 2020)
Kilde: LinkedIn.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
Nyhedsoverblik
Mette Frederiksens opgør med Menneskerettighedsdomstolen

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem




















