Bliv abonnent
Annonce

Ursula von der Leyen vil fordoble antallet af ansatte i Europol

Ursula von der Leyen blev i juli måned genvalgt som formand for EU-Kommissionen. Den tyske toppolitiker får dermed fem år mere på posten. 
Ursula von der Leyen blev i juli måned genvalgt som formand for EU-Kommissionen. Den tyske toppolitiker får dermed fem år mere på posten. Foto: Philipp Von Ditfurth/AP/Ritzau Scanpix
6. august 2024 kl. 16.00

Den organiserede kriminalitet i Europa stiger.

Derfor er der behov for at styrke Europol, der er et politiagentur i EU, der blandt andet støtter efterforskninger inden for terrorisme, narkotikahandel, hvidvaskning af penge, menneskehandel og cyberkriminalitet.

Det mener den netop genvalgte formand for EU-Kommissionen Ursula von der Leyen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026