Vestager forlader Bruxelles med en advarsel: "Vi vil ikke have, at teknologien kontrollerer folks liv"

20. november 2024 kl. 05.00
BRUXELLES: Der er ved at være halvtomt på Margrethe Vestagers kontor på 12. etage i Berlaymont-bygningen i hjertet af EU-kvarteret.
Flyttekasserne er næsten pakket. De private fotos er væk. 1. december er det meningen, at en ny beboer skal overtage kontoret, når den næste EU-Kommission efter planen skal træde til.
En stabel bøger på den danske EU-kommissærs skrivebord giver dog alligevel et praj om, at alt ikke er helt, som det skal være i den digitale verden, som Vestager i nu ti år har taget livtag med.
Teknologien er nu over det hele, og dem, der træffer beslutningerne, er forretningsfolk, som ikke gør det med demokratisk legitimitet.
Margrethe Vestager
Danmarks EU-kommissær
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Kampen om EU’s pengekasse splitter mulige danske regeringspartnere
- Tidligere EU-politiker: Alternativets millionaftale viser, hvor lidt vi ved om vores eget demokrati




















