Ærlig Jeppe Bruus: Kvælstofhammer vil ramme nogle landmænd hårdt

4. december 2025 kl. 05.00
Trepartsminister Jeppe Bruus (S) kalder sig en glad mand, efter at det onsdag lykkedes partierne bag den grønne trepartsaftale at blive enige om en ny måde at regulere landbrugets udledning af kvælstof på.
Eller det, som i hvert fald nogle partier har kaldt ”kvælstofhammeren”.
Der vil være nogen, der kommer til at lide på grund af de ting, som nu kommer til at ske, og det skal de så have indrettet sig efter,
Jeppe Bruus (S)
Minister for grøn trepart
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Fødevarer fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt
Jacob Jensen53 år26. maj
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, MF (V)
Kåre Press-Kristensen49 år26. maj
Sekretariatsleder, Green Global Future, sekretariatsleder, Rådet for Godt Indeklima
Jesper Zeihlund55 år26. maj
Stifter og direktør, Brancheorganisation for lokale fødevarer i Danmark, ejer, Local Food Mind

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat










