Bliv abonnent
Annonce

Antibiotika i minkproduktion stiger: Dyrenes Beskyttelse kræver gult kort-ordning

En gult kort-ordning, som man kender det fra svineproduktionen, bør ifølge Dyrenes Beskyttelse komme i stand efter nye tal om antibiotikaforbruget på danske minkfarme.
En gult kort-ordning, som man kender det fra svineproduktionen, bør ifølge Dyrenes Beskyttelse komme i stand efter nye tal om antibiotikaforbruget på danske minkfarme.Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
15. maj 2018 kl. 05.00

Stigningen skal vendes, og forbruget af antibiotika nedbringes markant. Vi har det - hverken på dyrenes eller vores medarbejderes vegne - godt med de her tal.

Sander Jacobsen
Chef for dyrehelbred og public affairs, Kopenhagen Fur

Mens kurven for brug af antibiotika blandt danske dyr siden 2015 har været nedadgående, er tendensen stik modsat på de danske minkfarme.

Det viser en analyse offentliggjort i Dansk Veterinær Tidsskrift, som afslører mere end en fordobling af antibiotikaforbruget på danske minkfarme siden 2007.

Omend brugen af antibiotika tog et dyk fra 2012 til 2014, er ordineringen de seneste tre år steget kraftigt igen.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026