Bliv abonnent
Annonce

Danmark lider nyt nederlag i forsøg på at ændre omstridte EU-regler: Dyrlæger vil gribe til civil ulydighed

"Det er rigtigt, at vi indtil nu er blevet hældt af brættet nogle gange. Men vi må blive ved med at klemme på," insisterer fødevareminister Rasmus Prehn (S).
"Det er rigtigt, at vi indtil nu er blevet hældt af brættet nogle gange. Men vi må blive ved med at klemme på," insisterer fødevareminister Rasmus Prehn (S).Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
24. maj 2022 kl. 15.45

For tredje gang har Danmark nu stødt panden mod muren i forsøget på at få ændret et sæt EU-regler, der har ført til stor frustration hos danske dyrlæger.

Det lykkedes således heller ikke at få et dansk ændringsforslag til reglerne vedtaget i Europa-Parlamentet.

Det oplyser fødevareminister Rasmus Prehn (S) i et svar til Folketinget.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026