Bliv abonnent
Annonce

Danmark vil sige nej til GMO-bomuld

Danmark vil stemme nej, når der på mandag skal gives en række godkendelser af GMO-bomuld til markedsføring i EU.
Danmark vil stemme nej, når der på mandag skal gives en række godkendelser af GMO-bomuld til markedsføring i EU.Foto: Colourbox
13. marts 2015 kl. 05.00

Vores faglige vurdering er, at det ikke er noget problem. Men politisk har man et princip om, at man gerne vil være fri for antibiotikaresistensgener, og det er derfor, at Danmark ikke vil være med.

Folmer Damsted Eriksen
Akademisk medarbejder, DTU Fødevareinstituttet
Fakta
GMO-bomuld
Biotek-giganten Monsanto har bedt EU forlænge en eksisterende importtilladelse af en række GMO-bomuldstyper. Tilladelsen gælder til fødevare- og foderbrug, men ikke til dyrkning.
Ansøgningen gælder disse fire GMO’er:
MON 1445
MON 531
MON 531x1445
MON 15985

BRUXELLES: Danmark vil mandag i Bruxelles trække en principiel streg i sandet og sige nej til at forlænge tilladelsen til import af fire allerede godkendte GMO-bomuldstyper til foder og fødevarer.

Det sker, på trods af at EU’s fødevareagentur EFSA, Naturerhvervsstyrelsen samt eksperter fra både DTU Fødevareinstituttet og Nationalt Center for Miljø og Energi ved Aarhus Universitet er enige om, at bomulden er lige så sikker som konventionel bomuld.

Afvisningen sker med den begrundelse, at planterne bærer nogle antibiotikaresistensmarkørgener. På grund af den store offentlige bekymring for antibiotikaresistens vælger regeringen derfor at stemme nej til, at de fortsat må indføres på europæisk jord.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026